Історія продуктів

Пшоно: історія, склад і корисні властивості

Колись пшоно було обов’язковим і частим гостем на столах наших предків. Але в останні роки воно втратило свою актуальність. Проте, лікарі та дієтологи в один голос твердять про користь цієї крупи. Давайте ж дізнаємося, що з себе представляє пшоно і в чому його цінність для людини.

Що таке пшоно?

Пшоно – це сонячно-жовті крупинки округлої форми, зерна злакової культури проса. Для отримання крупи зерна очищають від квіткових плівочок і оболонок методом шліфування.

Звідки пшоно взялося?

Перші свідчення культивації та вирощування проса датуються приблизно III ст. до н.е. на території сучасних Монголії та Китаю. Також археологічні розкопки показують, що пшоно вживали в їжу і в Америці, в Євразії і навіть в Африці.

Особливу популярність пшоно мало у слов’янських народів. Тому в багатьох українських звичаях та обрядах традиційним частуванням є пшоняна каша. Наприклад, Різдвяний і Великий пости наші предки дотримувалися, харчуючись різними стравами з пшона. А трапези на хрестини, весілля і похорони також включали пшоняні каші, причому як у простих людей, так і у знаті.

До речі, традиційний козацький куліш також готується з пшона.

Що корисного в пшоні?

Здавна пшоняну кашу обов’язково вживали люди, які займалися важкою фізичною роботою. Сучасні дослідження цієї крупи підтверджують цінність цієї каші для людини.

Поживний склад пшона включає велику кількість вітамінів, мінералів і незамінних амінокислот. До речі, останні так називаються тому що вони не синтезуються в організмі людини як гормони або ферменти, а тільки лише надходять з їжею.

Також пшоно містить багато білка і складні вуглеводи, які перетравлюються дуже довго в організмі людини. Завдяки цьому відчуття ситості після прийому їжі зберігається дуже надовго.

Який вплив пшона на організм людини?

Пшоно насичує організм корисними речовинами і має загальнозміцнюючу дію; позитивно впливає на нервову і серцево-судинну системи; покращує мозкову діяльність і роботу ШКТ; очищає печінку і виводить з організму шкідливі сполуки (токсини, антибіотики, алкоголь); відновлює структуру м’язів і підвищує їх тонус; нормалізує психо-емоційний стан; покращує структуру і зовнішній вигляд шкіри, нігтів і волосся.

Також важливим є здатність пшона тривалий час перетравлюватися, продовжувати відчуття ситості і очищати організм людини від шкідливих сполук і жирових клітин. Тому можна сміливо говорити про користь пшона для схуднення.

Пшоно дуже рідко викликає непереносимість, через що його розглядають як найменш алергенну крупу.

А ще пшоно не викликає різкого стрибка цукру в крові, завдяки чому воно обов’язково має входити в раціон людей, які страждають на цукровий діабет.

Як вживати пшоно?

Традиційно з даної крупи готують супи, каші і запіканки. Причому в деяких рецептах використовується традиційне пшоно, а в інших – пшоняні пластівці. Останні за своїми корисними властивостями практично не відрізняються від простої крупи, зате мають цікаві переваги.

По-перше, пшоняні пластівці легше і простіше приготувати: якщо традиційну крупу потрібно замочувати і промивати, то пластівці можна просто залити окропом або гарячим бульйоном/молоком і дати їм настоятися 3-5 хвилин. А по-друге, пшоняні пластівці виходять більш ніжними і повітряними.

Традиційна крупа або ж незвичайні пластівці – вибір залишається за Вами. Але користь Вашому здоров’ю однозначно гарантована.